Srdce

5 tipů, jak si udržet zdravé srdce

Doktor Lou Ignarro je držitelem Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství a také členem Poradního sboru pro výživu společnosti Herbalife Nutrition. Přečtěte si jeho tipy, jak si udržet zdravé srdce.

Zdravá strava, fyzická aktivita, příjem omega 3 mastných kyselin - tyto rady jste již určitě slyšeli. Víte ale, jakým způsobem ve skutečnosti ovlivňují zdraví vašeho srdce?"

Jako výzkumník ve farmakologii a laureát Nobelovy ceny za medicínu za výzkum oxidu dusnatého jsem věnoval posledních několik desítek let osvětě o vlivu zdravého životního stylu na srdce. Víte, co jsem zjistil? Že mnoho lidí vůbec nerozumí tomu, jak jejich rozhodnutí mohou ovlivnit činnost srdce a celkové zdraví. Aby byly naše snahy opravdu efektivní, je nezbytné pochopit, jaký efekt na tělo opravdu mají. Když zhubnete, vidíte rozdíl. Změřit zdraví srdce je ale obtížnější. Proto jsem se rozhodl představit veřejnosti svých pět zdravých tipů a vysvětlit jejich přínosy pro naše srdce," říká lékař Lou Ignarro.

5 zdravých tipů podle Lou Ignarra

1. Cvičení podpoří průtok krveMoje cesta mě dovedla až k objevu v oblasti produkce a ochranné kardiovaskulární funkce oxidu dusného v lidském těle. Můj výzkum jako první ukázal, že oxid dusný reguluje krevní tlak, průtok krve a její srážlivost.Všichni víme, že běhání, cyklistika nebo plavání jsou pro naše tělo prospěšné. Proč ale prospívají srdci? Cvičení pomáhá rozšiřování cév, což podporuje efektivnější průtok krve a produkci oxidu dusného. To pak vede k lepšímu zásobování srdce. Jelikož oxid dusný řídí, reguluje a chrání kardiovaskulární systém, výsledek je jasný: více cvičení znamená více oxidu dusného, a ten zase zdravější srdce.

2. Příjem vyvážené stravy s omega 3 mastnými kyselinamiZdravý jídelníček má na kondici srdce velký vliv. Čerstvé ovoce, zelenina, proteiny a celozrnné výrobky dodají tělu energii a živiny, které potřebuje ke správnému fungování.Jídla jako tučné ryby (losos, makrela, tuňák), lněná semínka, vlašské ořechy, dýňová semínka a sójové boby jsou omega 3 mastnými kyselinami přímo nabitá. Konzumace EPA (kyselina eikosapentaénová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) ze skupiny omega 3 mastných kyselin snižuje riziko srdečních chorob.Ryby mohou posloužit jako skvělá náhrada například za hovězí maso, které má vysoký obsah nasycených tuků. Obsažené omega 3 mastné kyseliny zároveň přispívají ke zdraví kardiovaskulárního systému tím, že pomáhají udržovat hladinu cholesterolu a triacylglycerolu v normálu.

3. Naučte se zvládat stresPokud si myslíte, že aktivity jako jóga, meditace a vědomé dýchání nejsou pro vás, možná jste na omylu. Relaxační aktivity pro vaše zdraví dokážou udělat víc, než si myslíte.Stres negativně ovlivňuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Vědecké studie našly spojitost mezi chronickým stresem a srdečními chorobami. Proto bychom se měli snažit hledat způsoby, jak stres eliminovat.

4. Udržujte si zdravou hmotnostVěděli jste, že i mírné snížení hmotnosti může mít velký přínos pro vaše srdce? Zdravá hmotnost snižuje riziko srdečních chorob, mrtvice, vysokého krevního tlaku a diabetu. Přispívá samozřejmě také ke zlepšení celkové fyzické kondice. Jak to funguje?Ačkoli redukce hmotnosti přináší velké množství zdravotních benefitů, tím hlavním je zlepšení krevní cirkulace. Studie zjistila, že když je tělesná hmotnost (především břišní tuk) ve zdravé normě, tepny se snáze rozšiřují, což vede k lepšímu průtoku krve.Jelikož je optimální krevní průtok jedním z klíčových aspektů kardiovaskulárního zdraví, snížení hmotnosti a udržování zdravé hmotnosti patří mezi nejdůležitější faktory.

5. Podpořte endotel, který produkuje oxid dusnýLidské tělo obsahuje 6 bilionů endotelových buněk, které v jedné vrstvě lemují téměř 100 000 km dlouhou cévní soustavu. Dohromady tyto buňky tvoří orgán nazývaný endotel. Ten je jedinou buněčnou sítí v celé kardiovaskulární soustavě schopnou produkce oxidu dusného. Dbát na zdraví endotelu je tedy velmi důležité.Endotelové buňky je třeba zachovávat neustále zdravé a aktivní. Oxid dusný je naprosto nezbytný k udržování normálního krevního tlaku, průtoku a koagulace. Cvičení, vyvážený jídelníček, minimalizace stresu a udržování zdravé váhy - to vše endotelu prospívá.
Dlouhodobé přínosy zdravého srdce

To hlavní, co by si měl z tohoto článku každý odnést, je toto: starejte se o své srdce! Máte jen jedno a jeho stav ovlivní, jak dlouho budete žít.

TIP: Udělejte první krok k vašemu lepšímu a zdravějšímu já a vyzkoušejte Niteworks s citronovou příchutí od Herbalife Nutrition.

NutritionNiteworks® je noční doplněk stravy, který pomáhá snižovat únavu a vyčerpání. Obsahuje aminokyseliny L-arginin a L-citrulin, má vysoký obsah kyseliny listové a vitamínů C a E, které pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem. Dále přispívají ke zmírnění únavy a malátnosti. Vitamín C zároveň napomáhá normální produkci kolagenu a normální funkci krevního řečiště. Kyselina listová zase přispívá normální krvetvorbě a metabolismu homocysteinu.Legal line: Niteworks s citronovou příchutí je doplněk stravy. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu a zdravý životní styl.